Hesteauktioner

Hos Campen Auktioner A/S finder du lidt forskelligt inden for heste og udstyr

Både private samt firmaer køber og sælger således deres heste og hesteudstyr gennem os. På vores hesteauktioner har du ofte mulighed for at gøre en god handel, og få dig en god hest.

Står du og mangler det rette udstyr til din nyerhvervede hest, har vi hos Campen Auktioner A/S også det helt rette rideudstyr på auktion. Udstyret er af en god kvalitet og hos os vil du oftest kunne finde det rette rideudstyr til både rytter og hest. Find alt fra en hestesaddel til baneplaner til priser som ofte er langt billigere end hos de enkelte forhandlere. Foruden udstyr til hesteejere og heste kan du hos Campen Auktioner A/S også finde staldudstyr, til dig der holder flere heste.

Hvilke heste sælges på Campen Auktioner?

I princippet kan alle sælge deres heste på Campen Auktioner A/S, hvor du dog bliver bedt om at fremvise de rette certifikater og sundhedsattester for hestene, for at kunne dokumentere hestens stand. Du kan derfor finde alt fra drevne væddeløbsheste med flere sejre i bagagen til nye unge heste, som kræver en del mere arbejde at ride til fra din side af.

Under billeder og beskrivelsen af hestene på vores aktion, vil du kunne finde oplysninger om både alder, race samt oplysninger om hestens sundhed og helbred. Her vil der også ofte være en lille video med hesten, så også folk der bor længere væk, har mulighed for at se hestene an og byde på dem. Da salg af heste taler til et andet og større marked end mange andre af Campen Auktioner A/S’ produkter, vil der derfor fra tid til anden være live auktioner med blandt andet væddeløbsheste, som dog vil foregå på engelsk, for at give interesserede udlændinge en mulighed for at byde med.

Hvorfor købe en hest på auktion?

Køb og salg af heste er meget forskellig fra f.eks. køb og salg af fysiske produkter. Her køber du et levende væsen, hvilket gør beslutningen om at købe en hest for noget større. Her kræver det ofte både en stor tålmodighed samt grundig research at finde den helt rette hest, hvilket dog er blevet langt lettere gennem hesteaktioner. Her kan du nemlig noget nemmere danne dig et overblik over markedet, finde oplysninger om den pågældende hest, samt tage chancen og give et bud, som sælger forhåbentligt accepterer.

Hvorfor sælge din hest på auktion?

At sælge heste er ikke som at sælge mælk i supermarkedet. At sælge din hest kræver et udstillingsvindue, en platform og et sted hvor interesserede samles for at se udvalget igennem. Dette kan du på en auktions hjemmeside som Campen auktioner, hvilket gør det langt lettere for dig at nå ud til interesserede købere.

Kontakt vores salgsafdeling for mere information om salg af heste på tlf. +45 2222 0506 eller e-mail salg@campenauktioner.dk

Er der en risiko ved at købe brugt udstyr på auktion?

Når man investerer i en hest, er det vigtigt, at man har ret rette rideudstyr til både hest og rytter. Dette betyder ikke, at alt rideudstyret nødvendigvis behøver at komme direkte fra fabrikken eller som ny fra butikken. Udstyr som saddel, stigbøjle, gjorde og dækkener kan sagtens være i rigtig god stand, selvom det er brugt og der er ingen grund til at frygte lidt slitage, som der ofte kan være, når man handler med udstyr på auktioner.

Campen Auktioner A/S fungerer som mellemmand mellem køber og sælger. Når du handler på hos os, om så det er rideudstyr eller biler, handler du altså med en vare som var den beset. Vi anbefaler derfor, at du læser betingelserne og varebeskrivelsen grundigt igennem, for at sikre dig, at rideudstyret der er på auktion, lever op til de krav du måtte have for det.

Se aktuelle hesteauktioner    Sælg på auktion

Byd på alle vores online og fysiske auktioner